تبلیغات
گروه شیمی منطقه ۱٤ تهران - اثر دما بر فعالیت پلی فنل اکسیداز در گوجه فرنگی ریز محلی کشت داده شده در کردستان ایران با نام سولانوم لیکو پرسیکوم

اثر دما بر فعالیت پلی فنل اکسیداز در گوجه فرنگی ریز محلی کشت داده شده در کردستان ایران با نام سولانوم لیکو پرسیکوم

اثر دما بر فعالیت پلی فنل اکسیداز در گوجه فرنگی ریز محلی کشت داده شده در کردستان ایران با نام سولانوم لیکو پرسیکوم

 

پلی فنل اکسیداز با عدد EC (1،۱۴،۱۸،۱) عمل هیدروکسیله نمودن ترکیبات مونوفنلی به دی فنلی و اکسیداسیون دی هیدروکسی فنلها را به محصولات کوینونی انجام می دهد که منجر به فرایند قهوه ای شدن در گیاهان می گردند.
فعالیت پلی فینل اکسیداز درهموژنات تهیه شده از گوجه فرنگی ریز محلی کشت داده شده در منطقه کردستان ایران مورد بررسی قرار گرفته .و فعالیت آن ثبت گردید.در این مطالعه پس ازتهیه هموژنات آنزیم، اثر دما بر فعالیت آنزیم پلی فنل اکسیداز در حضور سوبسترا های دی هیدروکسی فنل کتکول و تری هیدروکسی فنلی پیرو گالل مورد بررسی قرار گرفته است.
هموژنات تهیه شده آنزیمی به مدت ۱۰دقیقه در دماهای مختلف انکوبه شده و پس از خنک کردن در حضوریخ به منظور بررسی فعالیت آنزیم مورد استفاده قرار گرفت نتایج نشان داده که فعالیت آنزیم پلی فنل اکسیداز در حضور کتکول در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد بهینه بوده طوری که پس از ۲۵ دقیقه انکوباسیون آنزیم در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد فعالیت آنزیم به ۱۵۴ درصد افزایش یافته است این افزایش فعالیت تا ۸۰ دقیقه انکوباسیون در ۳۵ درجه سانتیگراد نیز ثابت باقی ماند اما ۷۰ دقیقه انکوباسیون در ۴۷ درجه سانتیگراد نشان داد که فعالیت آنزیم در حضور کتکول به ۱۴۰ درصد می رسد. انکوباسیون بیشتر به لحاظ زمانی در ۴۷ درجه سانتیگراد با کاهش فعالیت آنزیم تا ۲۰ درصد همراه است فعالیت آنزیم پلی فنل اکسیداز در حضور غلظت ثابت کتکول و دماهای مختلف نشان داد که دمای ۳۵ درجه سانتیگراد اپتیمم بوده و افزایش دما تا ۸۰ درجه سانتیگراد با کاهش فعالیت آنزیم همراه است طوری که در ۸۵ درجه سانتیگراد تقریبا به صفر می رسد یعنی به عبارتی آنزیم غیر فعال می گردد. نتایج حاصل برای فعالیت آنزیم در حضور پیرو گالل نشان داد که فعالیت آنزیم به تدریج افزایش می یابد تا جایی که پس از ۶۵ دقیقه انکوباسیون در ۴۷ درجه سانتیگراد فعالیت به اپیتیوم یا بیشترین مقدار خود می رسد یعنی به ۳۵۰ درصد افزایش می یابد انکوباسیون بیشتر باکاهش فعالیت آنزیم همراه است.
فعالیت آنزیم پلی فنل اکسیداز در حضورغلظت ثابت پیروگالل و دماهای مختلف نشان داد که به تدریج با افزایش دما فعالیت افزایش یافته و آنزیم تا دمای ۷۵ درجه سانتیگراد در برابر دما مقاومت نشان می دهد اما در۸۰ درجه سانتیگراد فعالیت آنزیم به طور نا گهانی کاهش یافته و به صفر می رسد اما منحنی ارینوس دمای انتقالی ۶۰درجه سانتیگراد و ۵۵ درجه سانتیگراد را برای فعالیت پلی فنل اکسیداز به ترتیب در حضور کتکول و پیرو گالل نشان داد.
نتایج نشان دادند که با توجه به دما فعالیت آنزیم مقاومت وپایداری بیشتری در حضور پیروگالل نسبت به کتکول از خود نشان می دهد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.