تبلیغات
گروه شیمی منطقه ۱٤ تهران - عمر حباب ها و دما
یکشنبه 28 آذر 1389

عمر حباب ها و دما

   نوشته شده توسط: tehchem14 همکاران گروه شیمی منطقه ۱٤    

هدف از این پروژه و موارد مشابه آن ایجاد روحیه تحقیق و تجربه در دانش آموزان و هم چنین آشنایی با مراحل روش علمی و انجام آزمایشهای ساده می باشد . به همین جهت با استفاده از مشاهدات روزمره و عینی و طرح سوال در مورد آنها دانش آموزان را با یک  مسئله درگیرکرده واز این طریق طرز تفکر علمی و منطقی را در آنها پرورش می دهیم .

عمر حبابها و دما

هدف این پروزه تاثیر دما بر روی طول عمر حبابها قبل از اینکه بترکند می باشد .

فرضیه : دما روی عمر حبابها اثر ندارد . ( به یاد داشته باشید شما نمی توانید یک فرضیه را ثابت کنید اما می توانید آنرا رد کنید . )

خلاصه آزمایش :

شما باید مقداری محلول حباب در ظرفها ریخته و آنها را در دماهای مختلف قرار دهید . محلولها را تکان داده تا حباب تولید شده و ببینید آیا تفاوتی در طول عمر حبابها وجود دارد ؟

مواد و وسایل لازم :

1-                 ظرفهای شفاف مساوی ترجیحا درپوش دار ( ظروف غذای بچه برای اینکار مناسب است )

2-                 محلول حباب

3-                 قاشق اندازه گیری

4-                 دماسنج

5-                 ساعت با عقربه ثانیه شمار

روش کار :

1-به کمک دماسنج موقعیت های با دماهای مختلف را پیدا کنید . مثلا بیرون اتاق ، درون اتاق ،یخچال و فریزر. هم چنین شما باید حمام های آبی برای ظزفهایتان با پر کردن کا سه هایی با آب گرم ،آب سرد و آب یخ آماده کنید . ظرفها باید آنقدر در حمام آبی بمانند تا با آنها هم دما شوند .

2-به هر ظرف برچسبی که نشان دهنده محل قرار دادن آن و یا  دما ی آن است بزنید .

3-در هر ظرف مقدار مساوی محلول حباب بریزید . مقدار محلولی که بکار می برید به بزرگی ظرف شما بستگی دارد . شما آنقدر محلول            می خواهید که تمام داخل ظرف را خیس کرده و تا آنجا که ممکن است حباب تشکیل داده و هنوز مقداری از آن در ته ظرف باقی بماند .

4- ظرفها را در دماهای مختلف قرار دهید و به آنها وقت داده تا به دمای مورد نظر برسند . ( ممکن است برای ظرفهای کوچک 15 دقیقه وقت لازم باشد .)

5-  ظزفها را به مدت مساوی تکان دهید و زمان لازم برای ترکیدن همه حبابها را اندازه بگیرید . ابتدا مشخص کنید که ظرفها را چه مدت تکان   می دهید ( مثلا 30 ثانیه ) و آنرا در پایین ظرف بنویسید اینکار باعث می شود هنگام آزمایش در مورد مدت هم زدن دچار اشتباه نشوید . دما و زمانی که طول می کشد تا تمام حبابها بترکند را ثبت کنید .

6-آزمایش را تکرار کنید . بهتر است سه بار آزمایشها تکرا ر شوند .

داده ها : یک جدول برای دمای هر ظرف و مدت زمان لازم جهت ترکیدن حبابهای ظرف بکشید .

v     برای هر دما میانگین زمان ترکیدن حبابهای هر ظرف را بدست آورید .

v     نمودار داده هایتان را رسم کنید . طول عمر حبابها را روی محور عمودی و دما روی محور افقی نمایش دهید .

نتیجه : فرضیه شما قبول یا رد شد ؟ ایا می توانید در مورد علت نتیجه آزمایش توضیح دهید ؟

ü                  فکر می کنید اگر از محلول حباب با مارکهای دیگر استفاده کنید همین نتایج را می گیرید ؟

ü               بیشتر مایعات وقتی تکان داده می شوند کف می کنند ، فکر می کنید اگر از مایعات دیگر استفاده کنید باز همین نتایج را می گیرید ؟

ü               دما روی رطوبت درون ظرف ها و در نتیجه طول عمر حبابها اثر می گذارد . تاثیر رطوبت در ظروف در بسته با دمای بالاتر بیشتر است . فکر می کنید این امر چه تاثیری روی نتیجه کار شما دارد ؟

اگر رطوبت در طی آزمایش ثابت باشد باز هم انتظار نتایج متفاوتی را خواهید داشت ؟

برای ثابت نگه داشتن رطوبت باید توسط یک نی درون ظروف در باز بدمید و زمان ترکیدن حبابها را اندازه بگیرید.

آیا می توانید موارد مشابهی را که در زندگی روزمره با آنها برخورد کرده و تولید کف می کنند را نام ببرید ؟

شما از مایعات ظرفشویی ، کرمهای اصلاح ،شامپو و سایر پاک کننده ها استفاده می کنید و اینکه چه مدت طول می کشد تا کف از بین برود برایتان مهم است . برای مثال فکر می کنید آیا مایع ظرفشویتان بعد از اینکه حبابها از بین رفتند هنوز اثر دارد ؟ شما پاک کننده ای را انتخاب می کنید که حباب تولید کند یا کف نکند ؟

حرارت و رطوبت – موضوعاتی برای فکر کردن و بررسی

وقتی شما دما را در محلول حباب زیاد می کنید ، مولکولها در مایع و گاز درون حباب تندتر حرکت می کنند . این امر باعث شده لایه ای که حبابها را تشکیل داده نازکتر شده و همچنین سریعتر بخار شود و در نتیجه سبب ترکیدن حبابها می شود .

هنگامی که شما دما را کم می کنید به نقطه ای می رسید که صابون موجود در محلول حبابتان در آب نا محلول می شود . اساسا دمای به اندازه کافی کم می تواند محلول حباب را به فرمی که برای ساختن حباب لازم است نگه دارد .

در صورتی که دما را بقدر کافی کم کنید ممکن است بتوانید محلول و یا حبابها را فریز کرده و در نتیجه سرعت ترکیدن حبابها را کم کنید.

کاری از : منیر محمد صادق 

کارشناس شیمی پژوهش سرای خوارزمی 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.