تبلیغات
گروه شیمی منطقه ۱٤ تهران - ...
یکشنبه 28 آذر 1389

...

   نوشته شده توسط: tehchem14 همکاران گروه شیمی منطقه ۱٤    چگونه در یک لیوان با استفاده ازغلظت رنگین کمان بسازیم

 

چکیده : در طی این فعالیت دانش آموزان با کمک مواد ساده خانگی به تهیه محلولهایی با غلظت های متفاوت پرداخته و  به رابطه مقدار ماده حل شده و غلظت و  همچنین تاثیر آن بر روی دانسیته و یا چگالی آشنا می شوند . می توان با انجام این آزمایش به بررسی موارد زیست محیطی مانندغلظت بالای نمک در دریاچه ارومیه و شناور ماندن اجسام در آن اشاره کرد .

کلید واژه ها : غلظت ، چگالی ، دانسیته  

شما مجبور نیستید برای ساختن یک ستون رنگی از ترکیبات شیمیایی مختلف استفاده کنید . این پروژه از محلو لهایرنگی شکر  با غلظت های متفاوت ساخته می شود . این محلولها لایه ، لایه از غلظت کم در بالای لیوان به زیاد در ته لیوان شکل گرفته است .

طرز تهیه

1-  5 لیوان انتخاب کرده و به ترتیب 1 قاشق سوپخوری (15 گرم ) شکر به اولین لیوان ، 2 قاشق ( 30 گرم ) به دومین لیوان ، 3 قاشق (45گرم ) به سومین لیوان و 4 قاشق (60 گرم ) شکر به لیوان چهارم اضافه کرده و لیوان پنجم را خالی نگه دارید .

2-  3 قاشق سوپخوری (45 میلی لیتر ) آب به هر 4 لیوان اضافه کنید و محلولها را هم بزنید . اگر شکر در هر کدام از لیوانها حل نشد یک قاشق (15 میل لیتر ) بیشتر آب به هر لیوان اضافه کنید .

3- 2  تا3 قطره رنگ غذایی قرمز به اولین لیوان ، رنگ زرد به لیوان دوم ، رنگ سبز به لیوان سوم و به لیوان چهارم رنگ آبی اضافه کرده و همه محلولها را هم بزنید .

4-  حالا شما می توانید یک محلول رنگین کمان با استفاده از غلظت های مختلف محلولها بسازید .

حدود ¼ از محلول شکر آبی را در لیوان خالی بریزید .

5-  با دقت محلول سبز را در روی محلول آبی بریزید . برای اینکار یک قاشق را درست در بالای لایه آبی رنگ گرفته و آرام محلول شکر سبز را از پشت قاشق روی آن بریزید . اگر اینکار را درست انجام دهید محلولهای رنگی  تان با هم مخلوط نخواهد شد . رنگ سبز را تا حدود نصف لیوان اضافه کنید .

6- حالا محلول زرد را با کمک قاشق در بالای محلول سبز بریزید تا حدود

 ¾ لیوان پر شود .

7- درآخر لایه محلول قرمز را در بالای زرد ریخته تا باقی لیوان پر شود .

 

نکات

1- محلولهای شکر جزء مخلوطهای قابل امتزاج می باشند ، بنا براین رنگها بعد از مدتی  در هم پخش شده و سرانجام با هم مخلوط می شوند .

2-  اگر رنگین کمانتان را  هم بزنید چه اتفاقی می افتد ؟ چون ستون رنگی از محلولهایی با غلظتهای مختلف یک ماده   ( شکر ) در ست شده هم زدن باعث مخلوط شدن محلولها می شود .

3-  اگر شکر حل نشد برای 30 ثانیه محلولتان را در ماکروفر قرار داده یا از اول آبگرم بکار ببرید .

4- اگر می خواهید مخلوطی را که ساخته اید بخورید بهتر است بجای شکر از ماده کم شیرینتری استفاده کرده و یا به همراه رنگ غذایی به آن مواد طعم دهنده مختلف هم اضافه کنید .  

 

منیر محمد صادق کارشناس شیمی پژوهش سرای خوارزمی منطقه14

منبع :

http://www.chemistry.about.comبا عرض تسلیت ایام عزاداری سرور شهیدان امام حسین (ع) :

 

 

 در این آزمایش طراحی زیباتری را از آزمایش فواره آمونیاکی مشاهده می کنید. در بشر محلول استیک اسید همراه با نوعی شناساگر اسید-باز قرار دارد. از قسمت بالای قیف جداکننده مقداری آب ریخته می شود. با باز کردن و سپس بستن شیر، آب به درون قیف وارد می شود. درون قیف و بالون ها از گاز آمونیاک پر شده است. در اثر حل شدن آمونیاک در آب، فشار گاز آمونیاک کاهش می یابد و فشار اتمسفر سبب فوران آب به درون بالون ها و قیف می شود. گاز آمونیاک طی اجرای آزمایش در آب حل می شود و اسید را خنثی می کند به طوری که در پایان، نخستین بالون دارای خصلت اسیدی بیش تری است و به تدریج تا قیف جداکننده، از خصلت اسیدی کاسته می شود و محلول خصلت بازی پیدا می کند. تغییر تدریجی در خصلت اسیدی و بازی را می توان به زیبایی با تغییر رنگی که در شناساگر ایجاد می شود نمایش داد.

در این آزمایش شاهد نمایشی زیبا و هیجان انگیز از شیمی خواهید بود. چگونگی نصب و ارتباط ظروف شیشه ای در ابتدای فیلم شرح داده شده است. با فشردن حباب لاستیکی پر از آب که به وسیله یک لوله ی شیشه ای کوتاه به بالون مربوط شده است، مقداری آب به درون بالون وارد می شود. چند لحظه بعد شاهد مکش آب از بشر به درون بالون خواهیم بود که فواره ای زیبا را به نمایش می گذارد. در این آزمایش، بالون شیشه ای با گاز آمونیاک پر می شود و حل شدن گاز آمونیاک در آب فشار مکش لازم را ایجاد می کند. با ریختن شناساگر فنول فتالیین در آب درون بشر و تغییر رنگی که در اثر خاصیت بازی آمونیاک حل شده در آب ایجاد می شود، می توان به زیبایی عملکرد شناساگرهای اسید-باز را به نمایش گذاشت.


برای آگاهی بیشتر از جزییات این آزمایش به پایگاه اینترنتی مجله آموزشی انجمن شیمی امریكا مراجعه کنید.بازیافت کاغذ

آیا می دانید براى تولید هر تن کاغذ در کشور ۱۵ اصله درخت تنومند قطع مى شود. و این کاغذها بعد از هر بار مصرف بدون اینکه مجددا به چرخه تولید برگردند در زیر خاک مى پوسند و به آلودگى هرچه بیشتر آب و خاک مى افزایند. نزدیک به ۱۰ درصد معادل 7۵۰ تن از زباله هاى تهران را در روز کاغذ تشکیل مى دهد در حالى که کمتر از ۱۰۰ تن آن بازیافت مى شود.  تولید روزانه 7۵۰ تن کاغذ زباله در تهران در حالی است که نرخ هر کیلو کاغذ وارداتی دو دلار است و سالانه ۵۵۰ هزار تن کاغذ وارد کشورمی شود.

 روزانه حدود70۰ تن کاغذ باطله تنها در مرکز دفن زباله کهریزک دفع می شود که این مقدار کاغذ معادل دفن ۹۰۰ اصله درخت سبز و تنومند است. مواد اولیه تهیه کاغذ از درختان کمیاب جنگل ها تامین می شود به همین دلیل بازیافت کاغذ و محصولات کاغذی نسبت به تولید کاغذ در ۴۸ درصد از انرژی و ۵۸ درصد از آب مصرفی در صنعت کاغذسازی صرفه جویی می کند. برای تولید هر تن کاغذ ۲ تن چوب و ۲۰۰ هزار لیتر آب مصرف می شود که این میزان با بازیافت مواد به نصف کاهش می یابد. روزانه بیش از ۸ درصد از ترکیبات زباله های شهری تهران را کاغذ و مقوا تشکیل می دهد و بازیافت روزانه این میزان کاغذ باطله حدود۹۰۰ اصله درخت را از نابودی نجات می دهد .

حال که به ارزش و اهمیت بازیافت پی برده اید  بیایید با هم کاغذ های باطله مان را باز یافت کنیم . برای اینکار به مواد و وسایل زیر نیاز دارید .

کاغذ باطله، ظرف نسبتا بزرگ ، آب گرم ، نشاسته ذرت ، فویل آلومینیمی

ابتدا کاغذ های باطله مانند روزنامه را خرد کرده و در یک ظرف ریخته و به آن آب گرم اضافه کرده و اجازه دهید کاغذ ها چند ساعتی مانده تا خمیر شود . گهگاه آنرا به هم بزنید ، هر گاه شبیه به خمیر شد ، شما برای ساختن کاغذ آماده اید . به خمیر یک قاشق چایخوری نشاسته ذرت و کمی آب داغ اضافه کرده و همه را با هم یک بار دیگر مخلوط کنید . حالا خمیر شما آماده است و باید یک صافی بسازید .

P

برای ساختن صافی ، یک ورقه آلومینیمی را به شکل مربع یا مستطیل تا کرده ( در ابعاد کاغذی که می خواهید بسازید)و با یک وسیله تیز آنرا سوراخ ، سوراخ نمایید .

حالا وقت ساختن کاغذ است یک ورق آلومینیمی جدید گرفته و آنرا روی روزنامه باطل گذاشته و با قاشق مقداری از خمیر را روی آن قرار دهید هنگامی که ورقه آلومینیمی با لایه ای از خمیر پوشیده شد صافی تان را روی آ ن فشارداده تا تمام آب آن خارج شود.  حال آنرا کنار گذاشته تا بتدریج خشک شود .

اگرشما می خواهید تزئینات به کاغذتان اضافه کنید گلهای خشک ، کاغذ رنگی و براق یا هر چیز دیگری را هنگامی که هنوز خمیر مرطوب است را روی آن قرار داده ، سپس ورقه آلومینمی راروی آن گذاشته و کتابها را روی آن قرار داده و سطح آنرا پرس کنید . بعد از مدتی کتابها را برداشته و لایه فویل رویی را بردارید و یک شبانه روز آنرا رها کنید تا خشک شود . ( اگر کاغذ تان نیمه مرطوب است برای سریعتر خشک شدن می توانید از سشوار استفاده کنید . وقتی کاغذتان خشک شد ، کاغذ را از فویل آلومینیمی زیری جدا کنید . شما می توانید کنار های آنرا نا صاف رها کنید یا آنرا مرتب کرده تا شبیه کارت شود . 

                                                                  

Pic1

تهیه و تنظیم : منیر محمد صادق

کار شناس شیمی پژوهش سرای خوارزمی منطقه 14


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.